Evenimente : Festivaluri

TESZT – FESTIVALUL EUROREGIONAL DE TEATRU TIMIȘOARA – 2017

21 MAI 2017, DUMINICĂ
20:00, Sala Mare
Teatrul Maghiar de Stat Csiky Gergely, Timișoara / Teatrul Clasic Ioan Slavici, Arad / Teatrul Național din Sombor (RO, SRB)
EXIT
Regie: Schilling Árpád

22 MAI 2017, LUNI
12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30; 16:00; 16:30, Hotel Timișoara
SILK Fluegge, Linz (AT)
I will dance you till the end of…
Regie: Silke Grabinger

12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30, Canalul Bega, debarcaderul Flora
Maria Lucia Cruz Correia (PT, BE)
Visuri comune
Regie: Maria Lucia Cruz Correia

12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30; 16:00, CALINA Spațiu de Artă Contemportană
Mădălina Dan / Hochschulübergreifendes Zentrum Tanz, Berlin (RO, DE)
The Agency of Touch
Creat de Mădălina Dan

13:00; 13:1; 13:30; 13:45; 14:00; 14:1; 14:30; 14:45, Scârț Loc Lejer
Jo Bannon (UK)
Exposure
Creator: Jo Bannon

12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30; 16:00, Cuib d’Arte
Harry Giles (UK)
Datoriile noastre
Regie: Harry Giles

16:00, Atelier de pictură
Institutul Margareta Schwarzwald, Ljubljana (SLO)
Trei surori
Regie: Maruša Kink

19:00, Sala de spectacole a Cercului Militar
Agrupación Señor Serrano (ES)
Birdie
Regie: Agrupación Señor Serrano

21:00, Sala Mare
Teatrul Național din Sombor (SRB)
Gogoland
Regie: Urbán András

23 MAI 2017, MARȚI
12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30; 16:00; 16:30, Hotel Timișoara
SILK Fluegge, Linz (AT)
I will dance you till the end of…
Regie: Silke Grabinger

12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30, Canalul Bega, debarcaderul Flora
Maria Lucia Cruz Correia (PT, BE)
Visuri comune
Regie: Maria Lucia Cruz Correia

12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30; 16:00, CALINA Spațiu de Artă Contemportană
Mădălina Dan / Hochschulübergreifendes Zentrum Tanz, Berlin (RO, DE)
The Agency of Touch
Creat de Mădălina Dan

12:00; 15:00, Editura Excelsior Art
Xavier Bobés (ES)
Lucruri ușor uitate
Regie: Xavier Bobés

13:00; 13:15; 13:30; 13:45; 14:00; 14:15; 14:30; 14:45, Scârț Loc Lejer
Jo Bannon (UK)
Exposure
Creator: Jo Bannon

12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30; 16:00, Cuib d’Arte
Harry Giles (UK)
Datoriile noastre
Regie: Harry Giles

14:00, Biblioteca Judeţeană Timiş
Janek Turkowski (PL)
Margarete
Conceput de: Janek Turkowski

17:00, Sala de spectacole a Cercului Militar
BITEF, Belgrad (SRB)
Libertate: cel mai scump cuvânt capitalist
Concept: Maja Pelević și Olga Dimitrijević

19:00, Sala Mare
ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului București / Asociația Piese Refractare (RO)
Artists Talk
Un spectacol de Gianina Cărbunariu

22:00, Sala Studio
MACAZ – Teatrul Coop, București (RO)
Voi n-ați văzut nimic!
Regie: David Schwartz

24 MAI 2017, MIERCURI
12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30; 16:00; 16:30, Hotel Timișoara
SILK Fluegge, Linz (AT)
I will dance you till the end of…
Regie: Silke Grabinger

12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30, Canalul Bega, debarcaderul Flora
Maria Lucia Cruz Correia (PT, BE)
Visuri comune
Regie: Maria Lucia Cruz Correia

12:00; 15:00, Editura Excelsior Art
Xavier Bobés (ES)
Lucruri ușor uitate
Regie: Xavier Bobés

12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30; 16:00, Cuib d’Arte
Harry Giles (UK)
Datoriile noastre
Regie: Harry Giles

14:00, Biblioteca Judeţeană Timiş
Janek Turkowski (PL)
Margarete
Conceput de: Janek Turkowski

17:00, Sala Mare
Sarah Vanhee / CAMPO, Gent (BE)
Uitare
Concept: Sarah Vanhee

20:00, Sala de spectacole a Cercului Militar
HODWORKS, Budapesta (HU)
Grace
Coregrafie: Hód Adrienn

22:00, Sala Studio
E-motional Bodies & Cities – Fundația Gabriela Tudor, București / Centrul Național al Dansului, București (RO)
(anti)aging
Concept: Mihaela Dancs și Mădălina Dan

25 MAI 2017, JOI
12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30; 16:00; 16:30, Hotel Timișoara
SILK Fluegge, Linz (AT)
I will dance you till the end of…
Regie: Silke Grabinger

12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30, Canalul Bega, debarcaderul Flora
Maria Lucia Cruz Correia (PT, BE)
Visuri comune
Regie: Maria Lucia Cruz Correia

12:00; 15:00, Editura Excelsior Art
Xavier Bobés (ES)
Lucruri ușor uitate
Regie: Xavier Bobés

12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30; 16:00, CALINA Spațiu de Artă Contemportană
Mădălina Dan / Hochschulübergreifendes Zentrum Tanz, Berlin (RO, DE)
The Agency of Touch
Creat de Mădălina Dan

13:00; 13:15; 13:30; 13:45; 14:00; 14:15; 14:30; 14:45,Scârț Loc Lejer
Jo Bannon (UK)
Exposure
Creator: Jo Bannon

12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30; 16:00, Cuib d’Arte
Harry Giles (UK)
Datoriile noastre
Regie: Harry Giles

14:00, Biblioteca Judeţeană Timiş
Janek Turkowski (PL)
Margarete
Conceput de: Janek Turkowski

17:00, Sala de spectacole a Cercului Militar
BOG., Amsterdam (NL)
BOG. o încercare de restructurare a vieții
Regie: BOG.

20:00, Main Hall
Rabih Mroué (LB, DE)
Călare pe-un nor
Regie: Rabih Mroué

22:00, Studio
Teatrul Kosztolányi Dezső, Subotica (SRB)
Béres Márta One Girl Show
Regie: Urbán András

26 MAI 2017, VINERI
12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30; 16:00; 16:30, Hotel Timișoara
SILK Fluegge, Linz (AT)
I will dance you till the end of…
Regie: Silke Grabinger

12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30, Canalul Bega, debarcaderul Flora
Maria Lucia Cruz Correia (PT, BE)
Visuri comune
Regie: Maria Lucia Cruz Correia

12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30; 16:00, CALINA Spațiu de Artă Contemportană
Mădălina Dan / Hochschulübergreifendes Zentrum Tanz, Berlin (RO, DE)
The Agency of Touch
Creat de Mădălina Dan

12:00; 15:00, Editura Excelsior Art
Xavier Bobés (ES)
Lucruri ușor uitate
Regie: Xavier Bobés

13:00; 13:15; 13:30; 13:45; 14:00; 14:15; 14:30; 14:45, Scârț Loc Lejer
Jo Bannon (UK)
Exposure
Creator: Jo Bannon

12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30; 16:00, Cuib d’Arte
Harry Giles (UK)
Datoriile noastre
Regie: Harry Giles

14:00, Biblioteca Judeţeană Timiş
Janek Turkowski (PL)
Margarete
Conceput de: Janek Turkowski

17:00, Sala Mare
Látókép Ensemble, Budapesta (HU)
De ziua lui Kálmán
Regie: Hajdu Szabolcs

19:00, Sala de spectacole a Cercului Militar
1er STRATAGÈME, Zagreb/Paris (HR, FR)
Forecasting
Regie: Giuseppe Chico și Barbara Matijević

21:00, Studio
Lisa Verbelen / BOG., Amsterdam (NL)
ONE.
Concept: Lisa Verbelen

27 MAI 2017, SÂMBĂTĂ
12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30; 16:00; 16:30, Hotel Timișoara
SILK Fluegge, Linz (AT)
I will dance you till the end of…
Regie: Silke Grabinger

12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30, Canalul Bega, debarcaderul Flora
Maria Lucia Cruz Correia (PT, BE)
Visuri comune
Regie: Maria Lucia Cruz Correia

12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30; 16:00, CALINA Spațiu de Artă Contemportană
Mădălina Dan / Hochschulübergreifendes Zentrum Tanz, Berlin (RO, DE)
The Agency of Touch
Creat de Mădălina Dan

12:00; 15:00, Editura Excelsior Art
Xavier Bobés (ES)
Lucruri ușor uitate
Regie: Xavier Bobés

13:00; 13:15; 13:30; 13:45; 14:00; 14:15; 14:30; 14:45, Scârț Loc Lejer
Jo Bannon (UK)
Exposure
Creator: Jo Bannon

12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30; 16:00, Cuib d’Arte
Harry Giles (UK)
Datoriile noastre
Regie: Harry Giles

17:00, Sala de spectacole a Cercului Militar
Oliver Zahn / HAUPTAKTION (DE)
Situație cu brațul întins
Regie: Oliver Zahn

19:00, Sala Mare
Teatrul Koreja, Lecce (ITA)
Katër i Radës. Naufragiul
Regie: Salvatore Tramacere

22:00, Sala Mare
Teatrul Glej, Ljubljana / Facultatea de Teatru, Radio, Film și Televiziune, Universitatea din Ljubljana (SLO)
Conferința păsărilor
Regie: Nina Rajić Kranjac

28 MAI 2017, DUMINICĂ
12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30; 16:00, CALINA Spațiu de Artă Contemportană
Mădălina Dan / Hochschulübergreifendes Zentrum Tanz, Berlin (RO, DE)
The Agency of Touch
Creat de Mădălina Dan

12:00; 15:00, Editura Excelsior Art
Xavier Bobés (ES)
Lucruri ușor uitate
Regie: Xavier Bobés

13:00; 13:15; 13:30; 13:45; 14:00; 14:15; 14:30; 14:45,Scârț Loc Lejer
Jo Bannon (UK)
Exposure
Creator: Jo Bannon

12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30; 16:00, Cuib d’Arte
Harry Giles (UK)
Datoriile noastre
Regie: Harry Giles

17:00, Sala Studio
Producție Füge, Budapesta / Trafó Casa Artelor Contemporane, Budapesta (HU)
În timp ce citești acest titlu, noi vorbim despre tine
Regie: Kelemen Kristóf

19:00, Sala Mare
Teatrul Maghiar de Stat Csiky Gergely, Timișoara (RO)
Shakespeare, Sonett 66
Regie: Kokan Mladenović

22:00, Sala Mare
Ivo Dimcev (BG)
Songs from My Shows
Jucat de Ivo Dimcev

Mai multe informații despre spectacolele din TESZT, despre prețurile biletelor și abonamentelor, puteți găsi pe pagina nouă a festivalului,www.teszt.ro. Pentru a fi la curent cu evenimentele din festival, vă invităm să urmăriți pagina de Facebook a festivalului TESZT.

Privim în urmă, evaluăm, sărbătorim împreună – anul acesta pentru cea de-a zecea oară. Ne vedem la TESZT!